English | Slovenčina
Ďakujeme za Vašu priazeň počas 4. ročníka Letných fotodielní.

Už v poradí 4. ročník letných fotodielní usporiadal Fotoklub pri MsKS v Galante v posledný júnový víkend.

Dominujúcou témou bola tradičná fotografia, napokon, pripomíname si 175. výročie schválenia patentu fotografie, ktorý sa parížska akadémia vied a umenia rozhodla patentovať.

Účastníkov privítala Sylvia Šabíková, prezidentka fotoklubu. Na rozdiel od minulých rokov boli účastníci rozdelení do dvoch skupín tak, aby mohli po oba dni absolvovať zhodný program. Hneď v úvode účastníci dostali fotografické zadanie, ktoré mali nafotografovať. Nedeľné popoludnie bolo potom vyhradené na hodnotenie fotografií zhotovených v rámci letných fotodielní. Na mieste vyrobené fotografie boli zavesené na pripravenú sieť.

Osemnástim účastníkom sa venovali nielen členovia fotoklubu, o skúsenosti sa podelili i dvaja členovia fotoklubu IRIS z Trnavy. Mladších, aj vekovo starších účastníkov po celé dva dni zaúčalo do tajov fotografie celkovo 10 skúsených fotografov za účasti dvoch atraktívnych modeliek.

Program tohtoročných fotodielní zahŕňal portrétne fotografovanie účastníkov na film a zhotovenie portrétu klasickým procesom v tmavej komore pre každého účastníka, precvičenie fotografických techník portrétu za účasti modelky a hravé fotografovanie dynamických, rýchlych dejov. Určite zaujala i výroba vlastných dierkových komôr z krabice od topánok, rovnako ako následné vyvolanie naexponovaného fotopapiera, i keď výsledky boli rôzne a nie vždy úspešné.

Osobitnou atrakciou bola camera obscura, ktorú zhotovili Marek Čambál a Peter Rozkoš. Kocka so stranou 2 metre umožnila každému „vliezť do fotoaparátu“ a pozorovať obraz na zadnej strane konštrukcie, ktorý vznikol cez malý otvor. Pôsobivé a pre diváka atraktívne.

Podujatie sa rovnako ako minulý rok uskutočnilo v severnom krídle kaštieľa a v priľahlom mestskom parku. Priestory fotoklubu poskytlo MsKS a mesto Galanta podujatie podporilo finančne v rámci svojho grantového systému. Vďaka sponzorom nik nezostal hladný a podarilo sa nám dodržať aj pitný režim.

Na záver akcie lektori ocenili troch najúspešnejších autorov fotografickými publikáciami, účastníci dostali diplom potvrdzujúci účasť a na pripravené anonymné lístky ankety mohli vyjadriť svoj názor na celé podujatie.

Členovia fotoklubu chcú, aby aj nasledujúce ročníky fotodielní boli pre záujemcov atraktívne. Organizátorov potešilo, že viacerí účastníci vyjadrili s podujatím spokojnosť.


Galéria účastníkov 4. ročníka Letných fotodielní
Alex Rybárska


Danka Reichstädterová
Gabika TydlitátováJozef Šuta


Kristián Gazso
Marián Kurča

Peter GindlRadovan Slíž
Rasťo TopolskýRóbert Škula
Samuel Šablatúra
Štefan Baláž